Youtube Spotify Instagram

Biyografi

Zürih ve İstanbul merkezli müzisyen Burhan Öçal, çocukluk yıllarından beri müziğe hep ilgi duymuştur. Müzikal ve sanatsal performanstaki profesyonel kariyeri, Avrupa'daki ilk yıllarında gelişti.

Keşfetme şehveti ve tutkusu, çok genç yaşta dünyanın her yerinden birçok başarılı müzisyen ve sanatçıyı geçmesine yol açtı. Çoğu ile projeler yürüttü ve işbirlikleri bugün de devam ediyor.

Öçal, İsviçre'deki ilk yıllarında ünlü İsviçreli caz müzisyeni Pierre Favre ile çaldı. İşbirlikleri İsviçreli caz piyanisti George Gruntz, dünyaca ünlü Portekizli piyanist Maria Joao Pires ve Avustralyalı piyanist Peter Waters ile devam etti.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde sahne alan Öçal'ın en büyük hayali Amerika'ya gidip Hollywood'da oyunculuk yapmaktı. Hava Durumu Raporu'nun yaratıcısı efsanevi Jo Zawinul ile tanıştığında kariyer planları değişti. On yıl boyunca Zawinul'un senfonik caz projesinde solo performans sergiledi. İlk solo albümü Butcher's Dance'i funk caz grubu “Burhan Öçal Group” ile seslendirdiği bir başka albüm izledi. Geleneksel müziğe olan ilgisini hiç kesmeden “İstanbul Oriental Ensemble”ı kurdu. Grup, 16 yıl boyunca dünya çapında performans sergiledi ve olağanüstü hale geldi. İstanbul Oriental Ensemble, Gypsy Rum ve Sultan's Secret Door ile birlikte seslendirdikleri ilk iki albüm, Alman Grammy'si “Prieses der Deutschen Schallplattenkritik” ile ödüllendirildi. Bu süre zarfında kendisine “imparator” diyen Sting ile birçok kez tanışmış ve sahne almıştır. Dünyaca ünlü yaylı çalgılar grubu Kronos Quartet ile uluslararası performansları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde sayısız konser yer aldı.

Öçal, ABD'nin prestijli yetenek ajansı ICM'nin klasik gitar sanatçısı Eliot Fisk ile bu sıralarda tanıştı. İkili, on yıl boyunca Amerika ve Avrupa'da işbirliği yaptı ve birlikte performans sergiledi. Bu arada Öçal ve yakın arkadaşı Amerikalı caz bas gitaristi Jamaaladeen Tacuma'nın ortak albümü Groove Alla Turca yayınlandı. Ardından dünyaca ünlü Montreal Caz Festivali'nde 150 bin kişilik bir seyirci kitlesine sahne aldı. Paris'te kaydedilen solo projesi Jardin Ottoman ile Le Monde'un “Chok” ödülüne layık görüldü. 2006 yılında İrlandalı kemancı Eilen Eiwers ile Amerika Birleşik Devletleri turnesine çıktı.

Öçal, Osmanlı saltanatındaki hayal gücünden esinlenerek, 36 Osmanlı padişahı onuruna Sultan projesini hayata geçirdi. Projenin bugüne kadar üç albümü çıkarılmış olup, kalan 33 albümün on yıl içinde tamamlanması öngörülmektedir.

Öçal, memleketi Kırklareli onuruna kurduğu Trakya All Stars grubuyla birlikte iki albüm tamamladı ve birçok konser verdi. Ünlü İngiliz şef Howard Griffiths ile ortak senfonik projeleri tamamladıktan sonra, 2007 yılında Zürih Oda Orkestrası ile birlikte Concerto a la Turca'yı yayınladı. Ukraynalı piyanist Alexey Botvinov ile Goldberg Reloaded Project, Reloaded 2 ve Double-Piano&Percussion projelerini tamamlamış, bu seçkin proje ile Paris, Basel, Kiev, Odessa, Kıbrıs ve Zürih'te birçok uluslararası mekanda konserler vermiştir. Dünyanın birçok senfonik orkestrasında solo performans sergileyen Öçal, şu sıralar iki büyük orkestra performansı üzerinde çalışıyor.

Öçal'ın işbirliği yaptığı virtüözlerin uzun listesinde dünyaca ünlü fotoğrafçı ve yönetmen Michel Comte da yer alıyor. Öçal'ın bitmeyen sinema tutkusu, “O Şimdi Mahkum” filmindeki başrolle başlayıp çeşitli dizi ve reklamlarla devam eden oyunculuğa yöneldi. Derimod reklamlarında rol aldı, Hennessy reklamları için Pharrell Williams ile bir video çekti ve Amerika Birleşik Devletleri'nde marka elçisi olarak göründü. Son zamanlarda, soğuk kış aylarında ısınmak için bonelere sığınan ve sürücülerin fark etmeyerek hayatlarını kaybeden sokak hayvanlarını kurtarmak için ikinciyeni.com ile ses getiren sosyal sorumluluk projesi Kaputa Vur'u hayata geçirdi. Proje milyonlarca kişi tarafından takip edildi ve sosyal medyada itibar kazandı.

Saz, tambura, kadeh davul, ud gibi birçok enstrümanın virtüözü olan Burhan Öçal, Montreal Caz Festivali, Montreux Caz Festivali, Womad Dünya Müzik Festivali, Perugia Caz Festivali, Roma Caz Festivali, Chicago gibi sayısız festivalde sahne aldı. Caz Festivali, Willisau Caz Festivali, Bombay Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali, Berlin Caz Festivali, Paris Caz Festivali, Wien Caz Festivali, Jazz àVienne, Moskova Caz Festivali, Denhaag (Kuzey Denizi Caz ​​Festivali).

Burhan Öçal, aralarında birçok ünlü sanatçıyla sahne aldı: Sting, Jo Zawinul, Fazıl Say, Maria Joao Pires, Paco de Lucia, Kronos Quartet, Eliot Fisk, Howard Griffiths, Andreas Wollenweider, George Gruntz, Jamaaladeen Tacuma, Eilen Eiwers, Peter Kuhlmann, Peter Waters ve Werner Lüdi. Tüm Avrupa, Kuzey Afrika, Kanada, ABD, Güney Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde sahne alan Öçal, Avrupa turnesi için geri sayım yapıyor.